30 нови климатика вече са монтирани на 14 адреса, дейностите продължават поетапно

В Шумен започна монтирането на климатици като следваща стъпка от изпълнение на проекта за подмяна на старите отоплителни уреди на дърва и въглища с по-екологични алтернативи. Продължава извършването на демонтаж на старите отоплителни уреди.

По първите сключени договори вече са монтирани 30 климатика на 14 адреса. Подписани са и нови 21 договора с одобрени домакинства, като работата по проекта се изпълнява поетапно и обхваща все повече адреси на територията на общината.

Проектът „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Шумен“ е на стойност 36,6 млн. лева и се финансира от Европейския фонд за регионално развитие с национално съфинансиране от държавния бюджет. Той е сред най-значимите екологични инициативи, които Община Шумен реализира, за да подобри качеството на атмосферния въздух.

Основната цел е постепенно да бъдат заменени старите отоплителни уреди на дърва и въглища с екологични и енергийно ефективни системи. С изпълнението на всички дейности се очаква намаляване на емисиите на фини прахови частици, а все повече домакинства ще преминат към по-чист и съвременен начин на отопление.